kontakt@lawdefi.pl

+48 889 582 060

Możliwości

Lista kryptowalut

Blog

Oferta

O nas 

Strona główna

rejestr transakcji
Blockchain Bitcoin, łańcuch bloków
Bitcoin blockchain

Czym jest blockchain?

02 czerwca 2025
Blockchain, łańcuch bloków. czym jest blockchain, Bitcoin, Dowód pracy, wydobywanie bloków
 
Blockchain to nowoczesna technologia, która zrewolucjonizowała już teraz myślenie o tym, w jaki sposób należy prowadzić bazy danych wszelkiego rodzaju. Od rejestrów zawierających wrażliwe dane osobowe, aż po rejestry dokonanych transakcji finansowych. Wszyscy wiemy, że do prowadzenia rejestru potrzebny jest jakiś podmiot, który czuwa nad poprawnością zapisywanych danych, np. bank. To na nim spoczywa odpowiedzialność, aby zawarte transakcje zostały prawidłowo przeprowadzone i zapisane na naszych kontach bankowych. Jednak jak wyglądałby  świat, gdybyśmy do operowania naszymi "elektronicznymi" finansami nie potrzebowali nikogo?
 
 
To już dzisiaj możliwe dzięki technologii zwanej blockchainem, tj. łańcuchem bloków.
 
 

Blockchain to wciąż rozrastający się, bezpieczny, wspólny system prowadzenia rejestru, w którym każdy użytkownik przechowuje kopię danych. Łańcuch bloków można aktualizować tylko wtedy, gdy większość użytkowników prowadzących ten rejestr, wyrazi na to zgodę. W tym artykule zostanie omówiony blockchain na przykładzie protokołu cyfrowej waluty, Bitcoina.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Protokół Bitcoina generuje chronologicznie uporządkowaną sekwencję bloków zawierających informację o zawartych transakcjach.
 
 
Kto  przechowuje kopię danych o transakcjach?
 
Każdy, kto decyduje się utrzymywać ten system w zamian za nagrodę, którą otrzymuje się w procesie zwanym wydobywaniem (ang. mining).
 
 
Górnicy - bo tak nazywamy te osoby, które decydują się utrzymywać system i przechowywać dane - dodają nowe bloki do łańcucha bloków. Wydobywanie nowych bloków to proces, który wymaga dużo mocy obliczeniowej potrzebnej do rozwiązania zadania obliczeniowego wytworzonego przez system. Proces ten nazywamy Dowodem pracy (ang. Proof of work).
 
 
Dowód pracy jest to dowód na to, że na wygenerowanie bloku przeznaczona została wystarczająca ilość zasobów obliczeniowych. Dowód pracy oparty jest na idei, że za każdym razem do wygenerowania nowego bloku zawierającego informacje wybierany jest losowy Górnik. W tym modelu Górnicy konkurują między sobą o to, aby zostać wybranym. Prawdopodobieństwo wyboru jest proporcjonalne do mocy obliczeniowej sprzętu używanego przez Górnika. Używane do tego są procesory, karty graficzne, układy scalone i wiele innych.
 
Górnicy nagradzani są nowymi Bitcoinami, gdy wydobędą nowy blok. Otrzymują również opłaty transakcyjne w zamian za udział w wyścigu. Nowe bloki dodawane są w przybliżeniu ze stałą prędkością co ok. 10 minut. Każdego dnia generowane są 144 nowe bloki, ale całkowita podaż Bitcoina jest ograniczona. Do 2140 roku utworzonych zostanie prawie 21 milionów Bitcoinów, po czym nie będą już one generowane - Górnicy jednak będą mogli dalej czerpać zyski z ekosystemu Bitcoina, naliczając opłaty transakcyjne.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aby zobrazować jak działa ten system w praktyce, należy opisać go na przykładzie.
 
 
Każdy, kto chce posiadać Bitcoina na własność, musi posiadać portfel cyfrowy zdolny do przechowywania kryptowaluty Bitcoin i kompatybilny z siecią Bitcoin.
 
Załóżmy więc, że osoba X chce wysłać Bitcoina o wartości 100 zł osobie Y. Osoba Y może w tym celu wygenerować adres swojego portfela (może to być także kod QR) i może przesłać go osobie Y. Osoba Y następnie wprowadza adres portfela osoby X i przesyła środki opłacając transakcję. W tym momencie transakcja zostaje przesłana do sieci Bitcoin.
 
Następnie transakcja zostaje pobrana przez Górników, którzy weryfikują, czy dana osoba faktycznie posiada wymagane środki, które chce przesłać. Górnicy odrzucają transakcję albo potwierdzają ją i dołączają do nowego bloku. Proces kończy się trwałym zapisaniem naszej transakcji w łańcuchu bloków a w naszym portfelu pokazują się środki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                            Osoba X                                                                                                                  Osoba Y                                                                                                                   
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                              Górnicy
 
 
 
Warto wiedzieć, że transakcje w Bitcoinie są publiczne. Wszystkie utworzone bloki są widoczne i można przeglądać je za pomocą dowolnego eksploratora łańcucha bloków. Nie powinniśmy się jednak niczego obawiać, nasz adres jest w pełni anonimowy i dopóki nie upublicznimy go, identyfikacja kto i komu przesłał środki, jest niemożliwa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podsumowując, blockchain to rozproszony rejestr zawierający trwały zapis dokonanych transakcji. Każdy może mieć swój udział w utrzymywaniu tego rejestru i otrzymywać z tego tytułu korzyści. W protokole Bitcoina korzyści czerpią Górnicy, którzy za pomocą sprzętu z odpowiednią mocą obliczeniową przeprowadzają proces, który nazywamy wydobywaniem nowych bloków. Blockchain pozwala wyeliminować jednego, centralnego pośrednika, aby uzyskać decentralizację systemu. W następnym artykule opisujemy zalety decentralizacji, kliknij tutaj.
 

 

 

Jeżeli zastanawiasz się na zakupem Bitcoina, to warto pamiętać, że nie należy trzymać go na scentralizowanych Giełdach kryptowalut, gdyż takie podmioty działają podobnie do Banków i to one trzymają pełną kontrolę nad zakupionymi kryptowalutami. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

 

 

Jeżeli nie posiadasz własnego portfela kryptowalut, skontaktuj się z nami.

Inne artykuły

09 czerwca 2025
  Skoro już poznaliśmy definicję blockchaina, teraz należy skupić się na korzyściach, jakie daje nam system łańcucha bloków. Jako najważniejszą należy wymienić decentralizację. Czym jest decentralizacja?
02 czerwca 2025
  Blockchain to nowoczesna technologia, która zrewolucjonizowała już teraz myślenie o tym, w jaki sposób należy prowadzić bazy danych wszelkiego rodzaju. Od rejestrów zawierających wrażliwe dane
26 maja 2025
  Bitcoin oparty jest na dziesięcioleciach badań, a do jego zaprojektowania wykorzystano różne idee i techniki z kryptografii. Koncepcja elektronicznych pieniędzy nie jest niczym nowym, ale
26 maja 2025
  Ethereum to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, która umożliwia tworzenie i uruchamianie tzw. inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). Natomiast ETH (Ether) to kryptowaluta, która

Możliwości

Lista kryptowalut

Oferta

O nas 

Strona główna

Kancelaria Prawna Law & DeFi Juliusz Golon

NIP 9721346963

REGON 527154577