kontakt@lawdefi.pl

+48 889 582 060

Możliwości

Lista kryptowalut

Blog

Oferta

O nas 

Strona główna

Decentralizacja, Łańcuch bloków
Łańcuch bloków, bitcoin

Czym jest decentralizacja?

09 czerwca 2025
Decentralizacja, Bitcoin, Łańcuch bloków, Bitcoin
 
Skoro już poznaliśmy definicję blockchaina, teraz należy skupić się na korzyściach, jakie daje nam system łańcucha bloków. Jako najważniejszą należy wymienić decentralizację.
 
 
Czym jest decentralizacja?
 
 
W kontekście łańcucha bloków i kryptowalut decentralizacja oznacza brak centralnej jednostki, która kontroluje system zawierający dane o transakcjach. Model łańcucha bloków rozprasza kontrolę nad systemem i przekazuje ją w ręce użytkowników systemu. Dzięki temu możemy wyeliminować centralną jednostkę zarządzającą systemem, która może ingerować w naszą prywatność, a nawet czasem wyzyskiwać system i działać nielojalnie (np. Banki).
 
 
W przypadku łańcucha bloków proces podejmowania decyzji rozłożony jest pomiędzy jego użytkowników (Górników), według jasno określonego, spisanego i trwałego protokołu. Jeżeli jakiś użytkownik będzie chciał dokonać zmiany sprzecznej z zasadami, zostanie on odrzucony przez większość w systemie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Systemy scentralizowane to tradycyjne systemy (klient - serwer), w których występuje pojedyncza jednostka zarządzająca - kontroluje ona dany system i samodzielnie odpowiada za wszystkie jego operacje. Wszyscy użytkownicy scentralizowanego systemu zależą od jednego źródła. Przykładem jest dostawca poczty elektronicznej (wszystkie e-maile, adresy i hasła zapisane są na serwerze dostawcy usługi).
 
 
System zdecentralizowany to typ systemu, w którym węzły (użytkownicy) nie są zależne od jednego węzła nadrzędnego (dostawcy usługi). Zamiast tego kontrola jest rozproszona między wiele węzłów, które działają wspólnie i niezależnie. Ważną innowacją w zdecenralizowanym systemie jest osiąganie konsensusu (więcej o tym tutaj).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
System zdecentralizowany pozwala więc wyeliminować centralnego pośrednika z systemu. Podajmy przykład.
 
 
Wyobraźmy sobie, że chcemy przesłać pieniądze do znajomego z innego państwa. Idziemy do banku, który prześle za opłatą pieniądze do banku w docelowym kraju. W tym scenariuszu bank przechowuje centralną bazę danych, która jest aktualizowana, co potwierdza, że przesłałeś pieniądze.
 
 
Łańcuch bloków umożliwia przesłanie pieniędzy bezpośrednio do znajomego w łańcuchu bloków, bez konieczności korzystania z usług banku. Wystarczy do tego adres cyfrowego portfela znajomego. W ten sposób bank przestaje być potrzebny, a decentralizacja jest uzyskana.
 
Banki centralne i organy kształtujące politykę pieniężną stwierdziły, że mogą wykorzystać łańcuch bloków do emisji reuglowanej waluty cyfrowej, waluty cyfrowej banku centralnego, która pomoże uprościć realizację polityki monetarnej i fiskalnej. Choć jest to ważna zmiana, która może doprowadzić do powstania bezpieczniejszego, wydajniejszego i uczicwszego ekosystemu finansowego, można się spodziewać, że będzie to system scentralizowany, gdzie za regulacje i emisję waluty będzie odpowiadać bank centralny lub organy kształtujące politykę pieniężną danego kraju.

 

 

 

 

Jeżeli zastanawiasz się na zakupem Bitcoina, to warto pamiętać, że nie należy trzymać go na scentralizowanych Giełdach kryptowalut, gdyż takie podmioty działają podobnie do Banków i to one trzymają pełną kontrolę nad zakupionymi kryptowalutami. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

 

 

Jeżeli nie posiadasz własnego portfela kryptowalut, skontaktuj się z nami.

Inne artykuły

09 czerwca 2025
  Skoro już poznaliśmy definicję blockchaina, teraz należy skupić się na korzyściach, jakie daje nam system łańcucha bloków. Jako najważniejszą należy wymienić decentralizację. Czym jest decentralizacja?
02 czerwca 2025
  Blockchain to nowoczesna technologia, która zrewolucjonizowała już teraz myślenie o tym, w jaki sposób należy prowadzić bazy danych wszelkiego rodzaju. Od rejestrów zawierających wrażliwe dane
26 maja 2025
  Bitcoin oparty jest na dziesięcioleciach badań, a do jego zaprojektowania wykorzystano różne idee i techniki z kryptografii. Koncepcja elektronicznych pieniędzy nie jest niczym nowym, ale
26 maja 2025
  Ethereum to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, która umożliwia tworzenie i uruchamianie tzw. inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). Natomiast ETH (Ether) to kryptowaluta, która

Możliwości

Lista kryptowalut

Oferta

O nas 

Strona główna

Kancelaria Prawna Law & DeFi Juliusz Golon

NIP 9721346963

REGON 527154577