Czym jest decentralizacja?
W kontekście łańcucha bloków i kryptowalut decentralizacja oznacza brak centralnej jednostki, która kontroluje system zawierający dane o transakcjach. Model łańcucha bloków rozprasza kontrolę nad systemem i przekazuje ją w ręce użytkowników systemu. Dzięki temu możemy wyeliminować centralną jednostkę zarządzającą systemem, która może ingerować w naszą prywatność, a nawet czasem wyzyskiwać system i działać nielojalnie (np. Banki).
W przypadku łańcucha bloków proces podejmowania decyzji rozłożony jest pomiędzy jego użytkowników (Górników), według jasno określonego, spisanego i trwałego protokołu. Jeżeli jakiś użytkownik będzie chciał dokonać zmiany sprzecznej z zasadami, zostanie on odrzucony przez większość w systemie.
Systemy scentralizowane to tradycyjne systemy (klient - serwer), w których występuje pojedyncza jednostka zarządzająca - kontroluje ona dany system i samodzielnie odpowiada za wszystkie jego operacje. Wszyscy użytkownicy scentralizowanego systemu zależą od jednego źródła. Przykładem jest dostawca poczty elektronicznej (wszystkie e-maile, adresy i hasła zapisane są na serwerze dostawcy usługi).
System zdecentralizowany to typ systemu, w którym węzły (użytkownicy) nie są zależne od jednego węzła nadrzędnego (dostawcy usługi). Zamiast tego kontrola jest rozproszona między wiele węzłów, które działają wspólnie i niezależnie. Ważną innowacją w zdecenralizowanym systemie jest osiąganie konsensusu (więcej o tym tutaj).
System zdecentralizowany pozwala więc wyeliminować centralnego pośrednika z systemu. Podajmy przykład.
Wyobraźmy sobie, że chcemy przesłać pieniądze do znajomego z innego państwa. Idziemy do banku, który prześle za opłatą pieniądze do banku w docelowym kraju. W tym scenariuszu bank przechowuje centralną bazę danych, która jest aktualizowana, co potwierdza, że przesłałeś pieniądze.
Łańcuch bloków umożliwia przesłanie pieniędzy bezpośrednio do znajomego w łańcuchu bloków, bez konieczności korzystania z usług banku. Wystarczy do tego adres cyfrowego portfela znajomego. W ten sposób bank przestaje być potrzebny, a decentralizacja jest uzyskana.
Banki centralne i organy kształtujące politykę pieniężną stwierdziły, że mogą wykorzystać łańcuch bloków do emisji reuglowanej waluty cyfrowej, waluty cyfrowej banku centralnego, która pomoże uprościć realizację polityki monetarnej i fiskalnej. Choć jest to ważna zmiana, która może doprowadzić do powstania bezpieczniejszego, wydajniejszego i uczicwszego ekosystemu finansowego, można się spodziewać, że będzie to system scentralizowany, gdzie za regulacje i emisję waluty będzie odpowiadać bank centralny lub organy kształtujące politykę pieniężną danego kraju.