kontakt@lawdefi.pl

+48 889 582 060

Możliwości

Lista kryptowalut

Blog

Oferta

O nas 

Strona główna

Wykres, inwestycja
Bitcoin, kryptowaluty, inwestycja

Czym jest Bitcoin?

17 maja 2025
Bitcoin, kryptowaluty, inwestycje
Bitcoin
Popiersie Satoshi Nakamoto
Bitcoin, inwestycja, kryptowaluty, zarabiać pieniądze na kryptowalutach

 

Bitcoin jest cyfrową walutą (kryptowalutą, kryptoaktywem), która działa we własnej sieci opartej na technologii łańcucha bloków. Jest to w pełni elektroniczny pieniądz, który nie wymaga pośredniczącego banku do dokonania transferu wartości pomiędzy jego posiadaczami.

 

 

Oznacza to, że można posiadać Bitcoina lub mniejszą jego część w aplikacji np. w telefonie i dowolnie nim rozporządzać wtedy, kiedy tylko chcemy. Całkowicie niezależnie od wszystkich istniejących dotychczas podmiotów zajmujących się finansami. Dodatkowo jest to prywatne i anonimowe. Nie ogranicza nas również geografia, wysłać Bitcoina możemy każdemu i wszędzie, musimy mieć tylko dostęp do Internetu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bitcoin okazał się niezwykle bezpieczną i wartościową kryptowalutą mimo wysokiej zmienności kursu. Stworzenie Bitcoina spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony środowisk naukowych i podmiotów komercyjnych oraz spowodowało powstanie wielu nowych obszarów badawczych, co poskutkowało tym, że zainwestowano w niego miliardy dolarów. Bitcoina można zdefiniować na wiele sposobów, ale w tym artykule skupimy się na mniej technicznym ujęciu tego tematu. Ale czym dokładnie jest Bitcoin?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     Popiersie Satoshiego Nakamoty

                                                                                      w Budapeszcie

 


Bitcoin został stworzony przez osobę pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Prawdziwa tożsamość autora pozostaje jednak nieznana.
 

 

W październiku 2008 Satoshi Nakamoto opublikował "białą księgę" (z ang. white paper). Jest to dokument w formie manifestu opisujący Bitcoina, pierwszą kryptowalutę działającą na zasadzie zdecentralizowanej sieci. Opublikowany w 2008 roku dokument zatytułowany „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” przedstawia koncepcję i technologię stojącą za Bitcoinem. Od czasu, kiedy w 2008 roku pseudonim Nakamoto po raz pierwszy zaistniał w branży, wiele osób utożsamiano z twórcą Bitcoina, a nawet publicznie podawało się za niego.

 

 

Niektórzy wskazują na państwa takie jak Rosja czy Chiny, które w założeniu miałby stworzyć alternatywny system finansowy, żeby osłabić dominację amerykańskiego dolara. Wydaje się to jednak być dalekie od prawdy, ponieważ system Bitcoina charakteryzuje się niemalże libertariańską wolnością jego użytkowników, co zdecydowanie nie wpasowuje się w organizację porządku w tych państwach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główne cechy Bitcoina to:

 

 

1. Decentralizacja

 

Bitcoin działa bez centralnej instytucji (np. banku centralnego). Transakcje są          weryfikowane i rejestrowane w publicznej bazie danych zwanej blockchainem, którą utrzymują uczestnicy sieci zwani górnikami (miners).

 

2. Anonimowość i przejrzystość

 

Transakcje są jawne (każdy może je zobaczyć w blockchainie), ale użytkownicy identyfikowani są tylko za pomocą adresów portfeli, co zapewnia względną anonimowość.

 

3. Użyteczność

 

Bitcoin może być używany do:

 

  • przesyłania wartości przez internet (tak jak pieniądze),
  • inwestycji spekulacyjnych (traktowany jako „cyfrowe złoto”),
  • płatności w niektórych sklepach i usługach online.

 

4. Ograniczona podaż

 

Maksymalna liczba bitcoinów, jaka kiedykolwiek może zostać "wydobyta", to 21 milionów. To sprawia, że Bitcoin jest deflacyjny – w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które mogą być dodrukowywane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto rozważyć zaopatrzenie się w cyfrowy pieniądz na przyszłość, aby posiadać przynajmniej jakąś jego część. Ograniczona podaż cyfrowej waluty, która jest tak popularna jak Bitcoin, może sprawić, że za kilka lat będzie więcej chętnych do jej zakupu niż tych, którzy będą chcieli ją sprzedać.

 

 

Jeżeli zastanawiasz się na zakupem Bitcoina, to warto pamiętać, że nie należy trzymać go na scentralizowanych Giełdach kryptowalut, gdyż takie podmioty działają podobnie do Banków i to one trzymają pełną kontrolę nad zakupionymi kryptowalutami. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

 

 

Jeżeli nie posiadasz własnego portfela kryptowalut, skontaktuj się z nami.

Inne artykuły

17 maja 2025
  Bitcoin jest cyfrową walutą (kryptowalutą, kryptoaktywem), która działa we własnej sieci opartej na technologii łańcucha bloków. Jest to w pełni elektroniczny pieniądz, który nie wymaga
14 kwietnia 2025
Proste wyjaśnienie technologii przyszłości Blockchain to technologia, o której coraz częściej słyszymy w kontekście kryptowalut, bezpieczeństwa danych, inteligentnych kontraktów czy nawet głosowania elektronicznego. Ale czym

Możliwości

Lista kryptowalut

Oferta

O nas 

Strona główna

Kancelaria Prawna Law & DeFi Juliusz Golon

NIP 9721346963

REGON 527154577